Diyanet İşlerinden olay açıklamalar

  • Ana Sayfa
  • Diyanet İşlerinden olay açıklamalar
Diyanet İşlerinden olay açıklamalar
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, olay yaratacak açıklamalarda bulundu.Abone olDiyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, göreve geldiğinden bu yana ilk kez sert mesajlar verdi. Bardakoğlu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu"nun önlerini tıkadığını, KPSS ile kendilerine “mihrap minber bilmeyen” personel atandığını söyledi. Diyanet"teki kadın görevlilerin sayısının 1500"den 5 bine çıktığını belirten Bardakoğlu, “Teşkilattaki bayanların çalışma performansı erkeklerden daha iyi” dedi.

“İrticayla, hurafeyle mücadele edecek üniversite mezunu imamlar istiyoruz” diyen Bardakoğlu, büyük illerde öğretmenevlerine benzer Diyanet lokalleri ve diyanetevleri açacaklarını açıkladı. Ali Bardakoğlu"nun tartışma yaratacak açıklamaları şöyle:

KÖY İMAMI KOCATEPE"YE ATANABİLİYOR:

Vaizlere kariyer imkanı getirilmeli. Bugün köyde imam, ertesi gün Kocatepe"ye imam atanabiliyor. Hiçbir kuralı yok.

İRTİCAYLA MÜCADELE EDECEK DİN ADAMI İSTİYORUZ:

İmam hatiplerin, vaizle doctor hamit kafkas celik rin önünün açılması gerekli. Üniversite mezunu din adamları istiyoruz. Hurafe ile dini istismarla mücadele eden din adamına ihtiyaç var. İrticayla dini kötü kullanmaya çalışınlarla ancak böyle mücadele edebiliriz.

657 ÖNÜMÜZÜ TIKIYOR:

657"ye göre memur olan biri artık emekli oluncaya kadar güvencede. O zaman da tembelliğe alışıyor, kendini geliştirmiyor. Sözleşmeli personel uygulaması getirilmeli. Hizmet etmeyen bir insanı alıp da daha alt kadroya veremiyorsun. Bürokrasiyi bu şekilde tıkıyoruz.

REHBERLİK YAPABİLEN İMAM:

Büyükşehirlerdeki camilerde dil bilen imamlara ihtiyaç var. Çünkü o camilere turistler de gidiyor.

İLAHİYATÇI ARTSIN:

Diyanet"te 4 yıllık fakülte mezunlarının oranı yüzde 8. Cami görevlileri içindeki oranıysa yüzde 6. İlahiyat fakültelerinin kontenjanlarının artırılması gerekiyor. Aksi, "lise mezunu imam hatiplere razıyız" demektir. İlahiyatçıların yarısı da kız. Bunlar ancak vaize olabiliyor.

KPSS BİZE UYMUYOR:

KPSS adıyla test sınavı yapılıyor. Biz de personeli bu sınav yoluyla alıyoruz. Ama bu kişi mihrabı, minberi bilmiyor.

İMAMDAN NİYE MÜDÜR OLMASIN:

Din adamı imajı özellikle madya başta olmak üzere aşağılama ve kınama aracı olarak kullanılıyor. "İmamdan müdür olur mu" deniliyor. Evet, imamdan müdür olur! Ne yani, imam hatiplik yaptı diye tüm kapıları kapatmalı mıyız? Nerede insan hakları?

5 BİN KADIN GÖREVLİMİZ VAR:

Kadın görevli sayısı daha önce bin 500 iken bugün 5 bine çıktı. Teşkilatta bayan memurların çalışma performansı erkeklerinkinden daha iyi. Daha üretkenler, sosyal iletişimleri daha iyi. Kadın görevliler teşkilatımıza dinamizm getirdi. Kadın haklarını önemsiyoruz. Kadınlarımızın aydınlanmasını, temel dini bilgileri doğru öğrenmesini istiyoruz.

BUNLAR TV ŞAKLABANI

İlahiyatçılar ve kendisini ilahiyatçı olarak tanıtanlar medyada göbek dansları eşliğinde şovmenlik, şaklabanlık yapıyor. Bunlar yanlış, rencide edici. Reyting bu ayıbı örtmüyor. Ekrana çıkan ve ekrana çıkma krizi olanlar var. İlahiyatçı olarak çıkan bu kişilerden ben de bir ilahiyatçı olarak utanıyorum. İnsanların zaaflarını kullanıyorlar.

DİYANET EVLERİ GELİYOR

Diyanet"in eğitim merkezi yok. Bir iki eğitim merkezi alalım dedik. Kıyamet koparıldı. Başka kurumların var. Din görevlilerin de hem özlük hakkı, hem de sosyalleşmeleri açısından lokallerin ve Diyanet evleri"nin olması gerekiyor. Din görevlilerinin oturup konuştukları, çözüm önerileri getirdikleri mekanlar olması gerekiyor. Toplumla iletişim kuran imamlar olmasını istiyoruz.

CAMİDE "CEP" KAPANACAK

Büyük camilerde cep telefonlarını kilitleyen sistem kurmayı planlıyoruz. Camilerde cep telefonlarının kullanılması, o manevi ortam içinde cep telefonlarının çalması yanlış. Camilerin avlusunda ise manevi hava olmalı. Satıcı tüccar, dilenci girmemeli. Camide para toplama işine son verilmeli. Ticaret çığırtkanlığı yapılmamalı. Kaymakamlara görev düşüyor. Cami bahçeleri estetik olmalı.

Kaynak: www.aksam.com.trKategori : GÜNCEL