Tetikçiye iş yasağı

Tetikçiye iş yasağı
İstanbul Barosu Disiplin Kurulu, Danıştay sadırganı hakkında karar verdi.Abone ol

İstanbul Barosu Disiplin Kurulu, Danıştaya düzenlenen silahlı saldırının faili olarak tutuklanan ve yarın yargılanmasına başlanacak avukat Alparslan Arslan'ın ''tedbiren işten yasaklanmasına'' karar verdi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, İstanbul Barosu Yönetim Kurulu, Danıştaya yapılan saldırının faili İstanbul Barosuna kayıtlı avukat Alparslan Arslan'ın, Avukatlık Kanunu'nun ''av מתיחת פנים בגאורגיה ukatın hak ve ödevi'' başlıklı 34. ile ''disiplin cezalarının uygulanacağı haller'' hükmünü içeren 134. maddesi uyarınca ''tedbiren işten yasaklanması'' istemiyle Disiplin Kuruluna başvurdu. Avukatlık Kanunu'nun 34. maddesi ''avukatların, yüklendikleri görevleri, bu görevin kutsallığına yakışır bir şekilde özen, doğruluk ve onur içinde yerine getirmek ve avukatlık unvanının gerektirdiği saygı ve güvene uygun biçimde davranmak ve Türkiye Barolar Birliğince belirlenen meslek kurallarına uymakla yükümlü olduklarını'' düzenliyor.

Aynı kanunun 134. maddesi de, ''Avukatlık onuruna, düzen ve gelenekleri ile meslek kurallarına uymayan eylem ve davranışlarda bulunanlarla mesleki çalışmada görevlerini yapmayan veya görevinin gerektirdiği dürüstlüğe uygun şekilde davranmayanlar hakkında disiplin cezaları uygulanır'' hükmünü içeriyor. İstemi görüşen Disiplin Kurulu, oy birliğiyle Alparslan Arslan'ın ''tedbiren işten yasaklanmasına'' karar verdi.

Disiplin Kurulu, kararın gereğinin yerine getirilmesi için birer örneğini İstanbul Barosu Başkanlığına, ülkedeki tüm Cumhuriyet başsavcılıklarına ve baro başkanlıklarına gönderecek. Alparslan Arslan ise bu karara itiraz edebilecek. İtirazı, Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu karara bağlayacak. Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu itirazı reddederse, Arslan bu kez İstanbul Barosu Disiplin Kurulunun kararının iptali istemiyle idare mahkemesinde dava açabilecek.Kategori : GÜNCEL