Ecevit Medineden arsa satın aldı

  • Ana Sayfa
  • Ecevit Medineden arsa satın aldı
Ecevit Medineden arsa satın aldı
Bülent Ecevit'in Medine'de Hz. Peygamberin mescidinin yanında arsa aldığı ortaya çıktı.Abone ol

Aralarında Bülent Ecevit'in de bulunduğu 50'yi aşkın Türk mirasçı, Suudi Arabistan'daki kutsal topraklarda yer alan araziyle ilgili olarak 304 milyon dolar alacaktı. Ancak Kral Abdullah, "Önce Sevda Tepesi çözülsün, sonra" diyerek ödemeyi engelledi

Eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in de aralarında bulunduğu 50'yi aşkın Türk mirasçının, Suudi Arabistan'daki kutsal topraklarda yer alan 110 dönümlük araziye ilişkin miras hakları, Kral Abdullah'ın son andaki engellemesine takıldı.

Suudi hükümetinin nakit olarak 304 milyon dolar (yaklaşık 450 milyon YTL) ödeyeceğini bildirerek ülkeye çağırdığı vârisler, parayı beklerken Kral Abdullah'ın "Sevda Tepesi" misillemesiyle karşılaştı. Yetkililer, Kral Abdullah'ın Boğaz'da malikâne yaptırmak için satın מתיחת בטן גאורגיה aldığı Sevda Tepesi'nin imar sorunu çözülmediği için Türk vârislere ödeme yapılmasını istemediğini bildirdi.

Bir asırlık miras davası

Medine Harem Şeyhi Hacı Emin Paşa'ya ait olan ve Medine'deki kutsal topraklar üzerinde yer alan arazi, Medine Camii'nin etrafında bulunan 110 dönümü kapsıyor. Arazinin bir kısmı boş, üçte birlik bölümü devlet tarafından istimlak edildi. Bir bölümüne binalar yapıldı.

Yaklaşık bir asırdır süren miras davasında, Arap emlakçılara göre, Hz. Muhammed'in mescidinin de yer aldığı arazilerin toplam değeri 1 milyar doları aşıyor. Devletin istimlak ettiği bölüm için vârislere ödeyeceği rakam 300 milyon doları geçiyor.

Hacı Emin Paşa'nın mirasçılarının sayısı ise 50'yi aşıyor. Eski başbakan Bülent Ecevit de bu kişiler arasında. Ecevit, yüksek pay sahibi olduğu araziye ait hakkını Türk hacıların kalması koşuluyla devlete bağışladığını açıklamıştı.

'Parayı nakit alacaktık'

Davayla beş yıldır ilgilenen Polatsoy Avukatlık Bürosu'nun avukatlarından Olgun Polatsoy, konuyla ilgili olarak son aşamaya geldiklerinde, Turgut Özal'ın teşvikiyle malikâne yapmak için 1984'te Anadoluhisarı'nda Sevda Tepesi'ni satın alan Kral Abdullah'ın engeline takıldıklarını söyledi. Boğaz öngörünüm bölgesinde olduğu için Kral'a satılan bu araziye inşaat izni verilmemişti.

Türkiye'deki mahkemelerden ilgili kararların alındığını ve Suudi Arabistan makamlarıyla anlaşmaya varıldığını anlatan Polatsoy, şunları söyledi:
"Elimizde Osmanlı tapuları var. Mahkeme kararları da. Oradaki kanunlara göre parayı nakit alacaktık. Suudi yetkililer 1986'dan beri bu parayı alabilecek durumda olduğumuzu, yeni imar kanunuyla mirastan doğan haklarımızın ödeneceğini söyledi."

'Önce Sevda Tepesi halledilsin'

Geçen aralık ayında Suudi Arabistan'a çağrıldıklarını, özel vizeyle Medine'ye gittiklerini söyleyen Polatsoy, şöyle devam etti: "Kral'ın yakını Mazhap Bin Savud Bin Adbülaziz'in özel yardımcısıyla görüştük. Bize, 'Yeni yasayla, paranız hazineye aktarıldı. Buradan bütçeye aktarılacak ve ardından size ödenecek' dedi. Buna göre, biz tapuları verecektik, onlar da bize yasalar gereği 300 milyon doları nakit olarak ödeyecekti. Ardından, Kral'ın bu görüşmelerden haberi olmuş. Bize 'Önce Sevda Tepesi işi var, o çözülsün. Kralımız orada yer satın aldı ama sit alanı ilan edildi' dediler."

Kral'ın, Türkiye ziyareti sırasında Sevda Tepesi'nde satın aldığı arazinin sit alanından çıkarılmasını isteyeceğini öğrenen Polatsoy, "Türk makamları, Türk mirasçıların haklarını da gündeme getirmeli" dedi.

Kaynak:Kategori : POLİTİKA