Erdoğanın Arabistan hedefi

Erdoğanın Arabistan hedefi
Başbakan Erdoğan Türk ve Suudi işadamlarının toplantısında konuştu.Abone ol

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''İşbirliğimizin daha ileri noktalara taşınması için iş adamlarımıza vize kolaylığı sağlanması son derece önemlidir. Vize sorununu aşamazsak hedeflerimizi tam olarak gerçekleştiremeyiz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu tarafından düzenlenen ve Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, 2003 yılında kurulan Türk-Suudi Arabistan İş Konseyi'nin faydalı çalışmalar yaptığını, yıl sonundan önce de konseyin üçüncü toplantısını gerçekleştirmesini arzu ettiklerini söyledi.

İki ülke arasındaki ikili ticaret hacminin 2005 sonu itibarıyla 3 milyar dolar olduğu dikkate alındığında, bu rakamın iki ülke arasında çok k שאיבת שומן לפני ואחרי טורקיה üçük bir rakama karşılık geldiğini belirten Erdoğan, ''İki dost, kardeş ülkenin ikili ticaret hacmini çok daha ilerilere taşıması gerekmektedir. Ortak hedefimiz, bu rakamı iki üç yıl içinde 7 milyar dolar seviyesine çıkarmak olmalıdır'' dedi. Başbakan Erdoğan, iki ülke arasındaki hukuki alt yapıyı tamamlamak için büyük çaba harcandığını vurgulayarak, Arap ülkeleriyle tamamıyla bir serbest ticaret alanı oluşturmayı, Türkiye'nin temel politik önceliklerinden biri olarak belirlediklerini kaydetti.

Suudi Arabistan'ın da içinde yer aldığı Körfez İşbirliği Konseyi üyeleriyle serbest ticaret alanı anlaşmalarının bir an önce sonuçlandırılması için özel bir gayret gösterdiklerini ve kısa zamanda da sonuç almayı ümit ettiklerini dile getiren Erdoğan, iki ülke hukuk sisteminin birbirinden farklı olması nedeniyle yasal alt yapının tamamlanmasında bazı güçlükler yaşandığına dikkat çekti.

İŞ ADAMLARINA VİZE KOLAYLIĞI...

Her iki tarafın attığı adımlar sayesinde bu engellerden bazılarının aşıldığını ve somut gelişmeler kaydedilmeye başlandığını ifade eden Erdoğan, Ankara'da imzalanan anlaşmalara değindi. Bu anlaşmaları, ekonomik ilişkileri düzenleyen hukuki alt yapının tamamlanmasında kaydedilen ciddi ilerlemeler olarak gördüklerini, çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasıyla ilgili müzakerelerin bir an önce başlatılması ve sonuçlandırılmasını beklediklerini vurgulayan Erdoğan, ''İşbirliğimizin daha ileri noktalara taşınması için iş adamlarımıza vize kolaylığı sağlanması da son derece önemlidir. Vize sorununu aşamazsak hedeflerimizi tam olarak gerçekleştiremeyiz'' diye konuştu.

Erdoğan, ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi için her iki tarafta da güçlü bir istek ve irade olduğunu söyledi. Recep Tayyip Erdoğan, Türk müteahhitlerinin yurt dışındaki faaliyetlerine de işaret ederek, 65 ülkede 75 milyar doları bulan projelere imza atan Türk müteahhitlerinin, Suudi Arabistan başta olmak üzere Arap ülkelerinde gerçekleştirdikleri proje tutarının 30 milyar dolara ulaştığını belirtti. Başbakan Erdoğan, Kral Abdullah'ın ekonomi şehri de dahil, büyük çaplı projeler için oluşturulacak konsorsiyumlarda Türk firmalarının yer almasının büyük memnuniyet vereceğini vurguladı. İşbirliğini geliştirmek için özel sektör temsilcilerinin bir araya geleceği her türlü fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek gerektiğini aktaran Erdoğan, ''Özel sektörlerimizin desteği olmadan ilişkilerimizi istediğimiz seviyeye çıkaramayız'' dedi.Kategori : GÜNCEL