Zapsuya fındık sorgusu

Zapsuya fındık sorgusu
Başbakan'ın danışmanı Cüneyd Zapsu gazetecilerin sorularını yanıtladı.Abone ol

Başbakan Erdoğan'ın danışmanı Cüneyd Zapsu Türkiye'nin gündemine oturan fındık sorunu ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Zapsu CNN Türk'te canlı yayınlanan 'fındık kavgası' adlı programda Vahap Munyar, Deniz Gökçe ve Yavuz Semerci'nin konuğu oldu.

Zapsu fındıkla ilgili eleştirilere cevap verdi:

1970'lı yıllarda Almanya'da eğitim görürken fındığın Almanya'da gıda sanayisinde kullanıldığını gördüm. Fındık tanıtım grubunu 1997 yılında biz kurduk. Ak Parti'ye geçtikten sonra fındık ile ilgili bütün kuruluşlardan istifa ettim. Sadece IFC'nin başkanlığını yürütüyorum. Tüm ticari işlemlerimi 4 yıl önce devrettim. Seçim ניתוח אף בגאורגיה den yaklaşık 1 ay önce bıraktım.

Fındık işleyen tesisleri 22 Eylül 2002 yılında abime abime devrettim. Fındığı bilenler bu işi yapanların 24 saat fındıkla yatıp fındıkla kalktım. Fındık ihracatımdaki şirketimin payı yüzde 2'ye geriledi. Fındıkla alakam bu kadar diyebilirim.

Erdoğan ile 5 saat fındık görüştü dediler. Böyle bir şey yok. Hayatımın 30 senesini bu sektöre vermişim. 1998 yılında bir dergide fındık bu bölge insanları için herşeydir demişim. Bunların gerçek olduğu halde maketim yakılıyor. Lanetleniyorum. Kendimi nasıl hissediyorum. PKK'lı, CİA ajanı, vatan hain gibi sıfatlara maruz kaldım. Reha Muhtar'ın söylediği gibi acı var.
Benim bir fındık politikası yönlendirmem olamaz. AK Ben görüşlerimi söylerim. Başbakanın kararları kendisine aittir.

Gazeteciler fındık ihracatçıların fındık üreticilerini badem ürünü ile korkuttuğunu ve fiyat baskısı oluşturduğunu söylediler. Yavuz Semerci fındık üreticileri Eylül ayı geldiğinde 'fiyatlar artmasın, antioksin maddesi ve ektin alanları fazlalaşmasın' şeklinde görüşler ileri sürdüğünü savundu.Semerci 4 yıl öncenin en büyük iharacatçısı bugün iflas ettiğini söyledi.

Zapsu ise fındık ihracatçıların günah keçisi ilan edildiğini söyleyerek şunları söyledi:

"Mono kültüre sahip olanlar için yani Ordu ve Giresun bölgesinde bu ürünü yetiştirenler için arz fazlasına devlet desteği de yetmez. Bu nereye kadar gider? Başka alternatifler bulmamız lazım. Ayrıca haksız rekabete yol açıyor. Kooperatifin yanlış uygulamaları yüzünden ortada bir cenaze var. Modern politikalara geçilene kadar devlet bir seferlik bu soruna el atacak. Bir şirket sürekli 'Alivre' yaparsa iflas eder. Bu yıl 300 bin ton civarında bir arz fazlası var. Benim tek istediğim şey fındıktan başka geliri olmayan köylümün geçinmesidir. Devlet desteği ile bu iş yürümez. Fındığı nasıl düzeltirizden ziyade fındığın fiyatına odaklanıyoruz. Fiskobirlik'in silinen borcu 500 milyon dolardan fazla. Fiskobirlik üç yanlış yaptı. Birinci yanlışı rekolte tahmini yanlış yaptı. İkinci yanlışı yanlışından dönmedi. Üçüncü yanlışı da ben yanlış yaptım gelin bu işi düzeltelim yerine benim gibi günah keçisi aradı." dedi.Kategori : POLİTİKA