Başbuğ koordinatöre mesafeli

Başbuğ koordinatöre mesafeli
Orgeneral Başbuğ, ABD'nin PKK Özel Koordinatörlüğü ile ilgili şunları söyledi:Abone ol

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt'ın, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Gazi Orduevi'nde verdiği resepsiyon, devletin zirvesini biraraya getirdi.

ORGENERAL BAŞBUĞ'UN AÇIKLAMALARI
Gecede, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, gazetecilerin ısrarlı soruları karşısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Son dönemde artan terör saldırılarının hatırlatılması üzerine Orgeneral Başbuğ, 'Terör hareketleri devam ediyor. Bunu kabul etmek zorundayız. Terör eylemlerini bıçak gibi kesmek zor. Ama asgariye indirmeliyiz' dedi.

Terör örgütünün başarı umudunu kesmek gerektiğini vurgulayan Orgeneral Başbuğ, 'Terör örgütünün ne yaparsa yapsın başarılı olamayacağını anlaması lazım. Örgüte başarı umudu olmamasını nasıl gösterirsin, birincisi kararlılık göstermelisin, ikincisi hedeflerine ulaşamayacaklarını gösterirsin, üçüncüsü de katılımı azaltacaksın. Bunlar olursa istediğimiz noktaya ulaşabiliriz' diye konuştu.

Bir soru üzerine, terör örgütü mensupları için genel bir af çıkarılmasına karşı olduğunu ניתוחים בגאורגיהניתוחים בגאורגיה belirten Orgeneral Başbuğ, 'Genel af vesaire olmaz. Terörist gelir teslim olur. Çıkar adalete, kararı verilir. Onun dışında genel af olmaz' şeklinde konuştu.

Orgeneral Başbuğ, Hakkari'de oluşturulan 3. Tümen'in Hakkari'deki birliklerden sorumlu olacağını ifade ederek, 'Yüksekova'da daha önceden de vardı. Şimdi de ihtiyaç duyduk' şeklinde konuştu.

Orgeneral Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanlığı devir-teslim törenindeki, psikolojik harekatın başarıya ulaşamadığı yönündeki sözlerinin anımsatılması üzerine de ''Evet'' karşılığını verdi.

Orgeneral Başbuğ, ABD'nin PKK Özel Koordinatörlüğü için de, 'Her adımı baştan öldürmemek lazım. Daha ortada bir şey yok. Önümüzdeki süreçte netleşir. Belki faydası olabilir' değerlendirmesinde bulundu.

Orgeneral Başbuğ, terör örgütü PKK'nin Kandil Dağı'ndaki kamplarının Türk uçakları tarafından vurulduğuna dair haberlerin anımsatılması üzerine ise, 'O zaman 1.Ordu Komutanıydım, bilmiyorum' karşılığını verdi.

Kerkük konusunun önemine işaret eden ve gazetecilere 'yakından takip edin' tavsiyesinde bulunan Orgeneral Başbuğ, '2007 yılındaki referandumun nasıl yapılacağı muallak. Bölgesel olabilir ama genele yayılmak isteniyor' diyerek, Kürt gruplarının etkinliğine dikkat çekti. Orgeneral Başbuğ, 'Türkiye, Kerkük'teki inisiyatifi kaybetti mi?' sorusuna da, 'Türkiye, Kerkük üzerinde en ağırlıklı bir ülke konumunda' karşılığını verdi.

Bir gazetecinin, daha önce ''ABD, PKK konusunda Türkiye ile aynı çizgide değil'' yönünde söylediği sözleri anımsatması üzerine de Orgeneral Başbuğ, 'Bu gelişmeleri bir bekleyin bakalım. Aynı çizgide değiliz, herhalde geliriz'' dedi.

Orgeneral Başbuğ, bir gazetecinin 'Irak'ta güçlü bir merkezi yönetim zor gözüküyor' sözleri üzerine, 'Merkezi yönetim için Anayasası güçsüz. Mevcut Anayasa ayrılmayı kolaylaştırıyor. Biz zamanında uyarmıştık merkezi yönetim güçlü olsun diye' dedi.

Orgeneral Başbuğ, bir gazetecinin, 'Lübnan'a asker göndermeye karşı olduğunuz için mi yorum yapmıyorsunuz?' sorusuna ise, '(Havaya bakarak) Havada bulut da yok' ifadesini kullandı.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu da Lübnan'a gönderilmesi muhtemel Türk askeri içinde Deniz Kuvvetleri'nin yer alıp almayacağıyla ilgili bir soru üzerine, hükümetin kararını beklediklerini, çıkan karara göre hareket edileceğini söyledi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson da terör örgütü PKK ile ilgili ABD'nin atadığı koordinatörle ilgili sorular üzerine, koordinatörün iki sorumluluğu bulunacağını, bunlardan ilkinin ABD'deki sivil ve asker makamlar arasında, ikincisinin ise ABD, Türkiye ve Irak arasında olacağını söyledi. Wilson, PKK'nın terörist bir örgüt olduğunu ve PKK'nın tamamen bertaraf edilmesini istediklerini vurgulayarak, 'PKK Kürtleri temsil etmiyor. Kesinlikle masaya oturmak gibi bir planımız yoktur. Onlarla hiçbir zeminde, hiçbir beklentimiz olmayacak' şeklinde konuştu.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, 2011 yılına kadar 30 adet F-16 alacaklarını belirterek, 'Bunun için para bulmaya çalışıyoruz. Ama bu para bulunur' dedi.

Türk ve Yunan savaş uçaklarının 'it dalaşı' sonrası çarpışması ve son gelişmelere ilişkin bir soru üzerine Orgeneral Cömert, 'Hukukçularımız konuyu inceledi. Bu durum hukuki açıdan çok siyasi anlamda bazı kazanımlar getirebilir. Biz o bölgede sıkıntı duymadan uçmak istiyoruz' şeklinde konuştu.Kategori : POLİTİKA