Ağardan bekle gör politikası

Ağardan bekle gör politikası
DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Lübnan'a asker gönderme konusunda beklemede.Abone ol

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Türk askerinin Lübnan'a ne adına ve ne şekilde gideceğinin açıkça belirtilmesi gerektiğini ifade ederek, ''Nerede, ne şekilde olunacağına dair sağlıklı bir bilgi olmadığı için kesin bir angajman içinde olmamız doğru değildir'' dedi.

Ağar, Tüketici Dernekleri Federasyonunun (TÜDEF) ''10 Eylülde bir günlük benzin almama ve pahalı enerjiye hayır'' kampanyasına destek amacıyla Celal Bayar Köşkü'nde düzenlenen programa katıldı. Gazetecilerin, Bakanlar Kurulunun, Lübnan'a asker gönderilmesine ilişkin aldığı prensip kararı konusundaki soruları üzerine Ağar, Türkiye'nin hayati meselelerini, ''evet ile hayır arasına sıkıştıramayacak kadar öneml doctor hamit kafkas celik i bir noktada bulunduğunu'' söyledi.

Lübnan'a hangi nedenle, ne kadar kuvvet gönderileceği, görev tarifinin ne olduğu konusunda kamuoyunun bilgisinin bulunmadığını, hükümetin bu konularda bir açıklama yapmadığını kaydeden Ağar, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Hükümetin getireceği tezkerede bütün bu konuların açıklıkla belirtilmesi gerekmektedir. Hükümetin hiçbir şey belirtmeden Meclis'ten bu yetkiyi talep etmesinin doğru bir tarafı yoktur. Neyin adına, hangi bölgede, kaç kişiyle görev yapılacağının açıkça belirtilmesi gerekmektedir. Türkiye, bu hükümete rağmen bu coğrafyanın çok büyük bir devletidir.

Hükümet dış politikayı, iç politika ve kişisel siyasi gelecek hesabı yapmaksızın uygulamak zorunda olduğunu unutmamalıdır.'' Ağar, bu konuyla ilgili bütün belirsizliklerin açıklıkla TBMM'deki tartışmalarda ele alınmasını beklediklerini ifade ederek, yapılacak değerlendirmelerde parti olarak görüşlerini aktaracaklarını söyledi.

''ANGAJMAN İÇİNDE OLMAMIZ DOĞRU DEĞİL''

Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgenin çok hassas noktaları olan bir bölge olduğunu, geçmişte de buna benzer operasyonlarda görev alındığını kaydeden Ağar, ''Ama bu konuda nerede, ne şekilde olunacağına dair sağlıklı bir bilgi yoktur. Bu bilgi olmadığı için de kesin bir angajman içinde olmamız doğru değildir'' diye konuştu.

Ağar, bir gazetecinin, ''Görev tanımı net olmazsa oyunuz hayır mı olacak?'' sorusu üzerine de şunları söyledi: ''Ne getirecekler, görelim. Şu anda verilen bir bilgi, kamuoyuna açıklanan bir şey yok. Hükümet sadece kapalı kapılar ardında bir siyaset ürettiği görüntüsü içinde. Bu görüntünün millet tarafından kabul edilmediği açıkça görülmektedir. Eğer burada gizlilik gerektiren noktalar varsa onu da paylaşacaklar. Bütün bunları yok farz ederek hükümet, bütün siyasi sorumluluğu üzerine almak kaydıyla böyle bir karar verirse, bu kararın gerekçelerini de herkese iyi anlatmak zorundadır, altında kalabilirler. Bizim muhalefetimiz Habur'dan, Cilvegözü'nden öteye geçmez ama bütün bunların, taleplerin sağlam gerekçelere oturması kaydıyla... Şu an her şey bir belirsizlik içinde, 'uluslararası kararlar' denilerek geçiştirilmeye çalışılmaktadır. Açıklık, şeffaflık gerekiyor. Askerimizin ne adına ve ne şekilde göreve gideceğinin açıkça belirtilmesi gerekiyor.''Kategori : POLİTİKA