En çok Doğulu kadınlar kanser

En çok Doğulu kadınlar kanser
Rahim ağzı kanseri, Türkiye'de en fazla Doğu ve Güneydoğulu kadınlarda görülüyor.Abone ol

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkan Vekili Prof. Dr. Murat Tuncer, rahim ağzı kanserinin, Türkiye'de en fazla Doğu ve Güneydoğulu kadınlarda görüldüğünü söyledi.
Tuncer, rahim ağzı kanserinin, yapılan araştırmalara göre çoğunlukla erkekler tarafından Human Papilloma Virüs (HPV) adı ver מיני מעקף בגאורגיה ilen mikrop aracılığıyla kadınlara bulaştığını açıkladı.

HPV mikrobunun erkeğin cinsel teması sonucu kadına taşınarak rahim ağzı kanserine yol açtığını vurgulayan Tuncer, hastalığın Türkiye'de en fazla Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki kadınlar açısından risk oluşturduğunu ifade etti.

"Kadınların erken yaşta evlendirilmesi, doğum oranının fazla olması ve erkeklerin birden fazla kadınla evlenmesi bölge kadınının kansere yakalanmasındaki en büyük etkendir" diyen Tuncer, bunların yanı sıra kadınların hijyen olmamasının da hastalığın bulaşmasında etkili olduğunu ifade etti.

Tuncer, bu bölgelerde yaşayan kadınların, hastanede tedavi olma ya da erken tanı yöntemini tercih etmemesinden dolayı hastalığı erken teşhisle tedavi edemediklerini belirterek, "Bölgede yapacağımız çalışmalarda kadınların ve özellikle eşlerinin bize yardımcı olmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Tuncer, kadınların da birden fazla erkekle cinsel temasının da hastalığın ortaya çıkmasında önemli etken olduğunu anlattı.

Tuncer, tıp dünyasının HPV mikrobuna karşı geliştirdiği aşının 2006 yılının sonunda dünya genelinde kullanılmaya başlanacağını kaydetti.Kategori : SAĞLIK