Memura parayı nerden bulacağız

  • Ana Sayfa
  • Memura parayı nerden bulacağız
Memura parayı nerden bulacağız
Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, memurun zam isteğine rakamlarla yanıt verdi.Abone ol

Toplu görüşmelerin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Türkiye'nin iki ekonomik kriz atlatmış olduğunu hatırlatarak memurların alım gücünün arttığını iddia etti.

2002 yılında 392 milyon lira maaş alan memurun maaşını 765 milyon liraya çıkardıklarını vurgulayan Şahin bu esnada artan enflasyon oranlarına da dikat çekti.

Kamu çalışanlarının alım gücü hakkında da bilgi veren Şahin, 2002 yılında memurun 385 kilo ekmek alabilirken şimdi 598 kilo ekmek alabildiğinin altını çizdi. Şahin 2002'de memur 101 kilo peynir alabilirke מתיחת בטן בגאורגיה n 2006'da 140 kilo peynir alabildiğine işaret etti.

Memur 2002'de 15 adet okul ceketi şimdi ise 23 adet alabildiğine işaret eden Şahin, bu rakamların ideal olmadığını kabul ettiğini belirtti. Şahin ekonomideki sıkıntıların da ortada olduğunu belirtti.

Şahin şunları söyledi:

Türkiye Kamu-Sen bize toplu görüşmelerde kitapçık dağıttı. Kamu-Sen'in tespitlerine göre memurların yüzde 46'sı kendi evinde oturuyor. Kirada oturan ise yüzde 38. 200-300  YTL'nin altında kira ödeyen yüzde 75 civarında. Memurların yarısı konut sahibi olmuşsa nasıl olmuş bu imkan? Kira öder gibi konut sahibi olma imkanında memurlar yararlandı. Ben bu törenlerde sorduğum insanların önemli bir kısmı devlet memuru. Ekonomik istikrar devam ettiği sürece ev sahibi olan memur sayısı artacak Her isteyene istediğini verirseseniz bütçe olmaz.

Memurlar otopark ile ilgili düzenleme istedi. İlk defa bana böyle bir istek geldi. Konut sahibi olan memur araba sahibi de oluyor. O nedenle kötümser olmayalım. Karamsar tablolar çizmeyelim. Eskiye oranla iyileşme var.

Memur sendikalarının istediği zam oranları bütçeye 15 milyar YTL ilave yük yapıyor. Nereden para bulacağız? Para basanları gördük. Başka taraflardan kesin diyorlar. Memura daha fazla kaynak aktarırsak örneğin Beydağ barajı önümüzdeki yıl bitemez. Hastane yapılamaz. Kamu çalışanlarına da bu tür yatırımların faydası var. Bu bütçe benim değil . Milletin parası. Her kesime pay ayırmak zorundayız.

Bu hükümet memurları sevmiyor. Biz içinde memurların da bulunduğu 73 milyonu seviyoruz. Efendim bizi daha fazla sevin. Köylüyü de işçiyi de esnafı da sevmek zorundayız.

İki seçenek sunuyoruz.

Birinci seçenek: yüksek maaş alanlara yüzde 2.5 artı 2.5 az alanlara da yine yüzde 2,5 artı 2.5 ve 20 artı 20 YTL

İkinci seçenek: yüksek maaş alanlara 2.5 artı 2.5 az alanlara da yüzde 4 artı 4 yani yüzde 8.2 zam öngörüyoruz

2007 için enflasyon hedefi yüzde 4 en düşük memur maaşına yaptıkları zam ise yüzde 13.6Kategori : POLİTİKA